Vetrnice za mir

V počastitev mednarodnega dneva miru, ki ga obeležujemo 21. septembra, smo tudi letos sodelovali v projektu VETRNICE ZA MIR.

Na naši šoli že kar nekaj let sodelujemo v tem projektu.

Leta 2011 se je MO Maribor kot prva občina v Sloveniji, v sodelovanju z mariborskimi osnovnimi šolami, pridružila mednarodnemu projektu.

S projektom »Vetrnice za mir« želimo naše učence opozoriti na mednarodni dan miru in spodbuditi k razmišljanju o svojih občutjih in pomenu miru v našem življenju.

V radijski oddaji smo prisluhnili še povzetku letošnje poslanice generalnega sekretarja Združenih narodov Antonia Gutteresa.

Vetrnice so postale simbol projekta MARIBOR ZA MIR.

Projekt »Vetrnice za mir« je umetniški projekt, s katerim sta leta 2005 pričela učitelja likovnega pouka na Floridi. Učenci so z izdelovanjem vetrnic izrazili svoja občutja o tem, kaj se dogaja po svetu in v njihovih življenjih.

V prvem letu so predstavljali vetrnice na več kot 1325 lokacijah.

Po vsem svetu se je vrtelo okrog pol milijona vetrnic.

V letu 2010 se je to število povečalo na več kot 3,5 milijona vetrnic na 3500 lokacijah v Združenih državah Amerike, v Aziji, Evropi, Avstraliji, Kanadi, na Bližnjem vzhodu, v Afriki in Južni Ameriki.

Naši učenci so pri likovnem snovanju izdelali vetrnice.

Spremila se je lokacija prireditve, in sicer le-ta ne bo več potekala na Rožnem griču v Mestnem parku, ampak bo prireditev vsako leto pri eni izmed mariborskih osnovnih šol.

Letos je prireditev potekala v petek, 20. septembra 2024, s pričetkom ob 11. uri, ob Osnovni šoli Maksa Durjave.

Irena Gradišnik

Unesco koordinatorica