Projekt Krokus

SAJENJE ŽAFRANOV (18. 10. 2024)

Letošnje šolsko leto se je tudi naša šola pridružila mednarodnemu projektu Krokus, ki se je začel kot irska pobuda leta 2005. Trenutno je razširjen v dvanajstih evropskih državah. V Sloveniji sodeluje 171 osnovnih in srednjih šol.

V petek, 18. oktobra 2024, so učenci 9. c z razredničarko na šolskem dvorišču uredili gredice in pripravili lončke z zemljo. Večino čebulic rumenih krokusov so posadili na gredice, nekaj pa v lončke. Krokusi/žafrani zacvetijo proti koncu januarja oziroma v začetku pomladi. Sadimo jih v spomin na 1,5 milijonov judovskih otrok, ki so umrli v holokavstu in v spomin na tisoče drugih otrok, ki so bili žrtve nacističnih zločinov. Cvetovi krokusov spominjajo na rumene Davidove zvezde, ki so jih bili Judje prisiljeni nositi v času pod nacistično vladavino.

V pričakovanju cvetenja žafranov bodo potekale aktivnosti, ki bodo ozaveščale o nevarnostih rasizma ter vseh oblik predsodkov in diskriminacije.

Zapisala: Mirjana Colnarič, prof.