VAGABUNDI V ŠOLSKI KNJIŽNICI

V četrtek, 23. 5. 2024, smo v šolski knjižnici priredili zaključek bralne značke za učence 4. in 5. razredov.
47 zbranih bralcev je obiskal pisatelj Luka Sternad, avtor znanstvenofantastičnih knjig za mladino, znan tudi po imenu Stan Dirdeny.

Predstavil je svojo pot pisca od ideje do končne izdaje prve knjige iz zbirke Vagabundi.
Za psevdonim, ki ga uporablja, se je odločil po tehtnem premisleku in po vzoru sebi ljubega in pomembnega pisatelja Marka Twaina.
Do imena Stan Dirdeny je prišel s premetavanjem črk svojega priimka in taborniškega imena Indy. Odraščal je namreč ob knjigah, predvsem ob povestih Marka Twaina pa je rasla njegova želja po prigodah, ki jih je v resničnem življenju doživljal s pomočjo fantazije na taborniških izletih, taborih in potovanjih.
Spoznal je, da je pot od ideje o knjigi do objave zelo dolga. Iz tega razloga danes rad deli vse skrivnosti, ki jih mora odkriti vsak avtor, preden njegova knjiga ugleda luč sveta.
Z Vesno Novak pa je ustanovil tudi društvo Lepa beseda, da bi pisateljem in pesnikom začetnikom pomagal premagovati ovire.

V naši šolski knjižnici ga je spremljala snemalna ekipa z novinarko, gospo Ireno Bedrač.
Za »čarovniško« vzdušje je poskrbela še pisateljica Alicia Peljhan Mustar, ki je vse prijetno začarala in odčarala.

Irena Gradišnik
Koordinatorica Prežihove bralne značke